دبیرستان دخترانه غیردولتی آریانا اداره آموزش و پرورش ناحیه 3 اصفهان

مطالعه در ایام ماه مبارک رمضان

از زمان قبل از افطار برای مطالعه دروس عمومی و پس از افطار برای مطالعه دروس اختصاصی بهره ببرید.

اصولا مطالعه در ماه رمضان هم دشواری‌هایی برای دانش‌آموزان ایجاد می‌نماید و هم از نظر بازدهی به نظر کم‌بازده‌تر از مطالعه ایام دیگر به نظر می‌رسد.

برای شما به عنوان دانش‌آموز مقطع پیش‌دانشگاهی یا فارغ‌التحصیلان عزیز توجه و تأکید اول بر افزایش ساعات مطالعه وجود دارد. تمامی افرادی که توصیه‌گر شما در امور درسی هستند اعم از معلمان، اولیا و... از شما می‌خواهند که با بالابردن ساعت‌های مطالعه روزانه و هفتگی به بهبود وضعیت درسی خود بپردازید. اولین مطلبی که برای مطالعه شما در این قسمت اشاره به آن ضروری به نظر می‌رسد ساعات مطالعه مطلوب هفتگی، روزانه و همچنین تعداد ساعات مطالعه مورد نیاز برای هریک از دروس است که توجه به آن می‌تواند نقشی مؤثر در تنظیم ساعات درسی و افزایش بازدهی دروس برای شما داشته باشد.

ادامه مطلب...

چگونه از فراموشی مطالب جلوگیری کنیم؟

گروهی از دانش‌آموزان از فراموش کردن آموخته‌های خود یا از این‌که مطلب را در جلسه‌ی امتحان به یاد نمی‌آورند گلایه دارند. اگر شما جزء این دسته از دانش‌آموزان هستید نکات زیر می‌تواند به شما کمک کند تا دچار فراموشی نشوید.

بیش‌تر فراموشی‌ها به این علت است که مطلبی را که خوانده‌اید وارد حافظه‌ی بلندمدت شما نشده است؛ یعنی درحقیقت فریب حافظه‌ی کوتاه‌مدت را خورده‌اید.

اگر می‌خواهید چیزی را درست بیاموزید و فراموش نکنید:

-          هنگام مطالعه، تمرکز داشته باشید.

-          تمرین و تکرار پس از مطالعه را فراموش نکنید.

-          مطالب خوانده‌شده را حتماً مرور کنید.

-          به محتوای ذهن خود با خواندن مطالب مشابه پشت سر همنظم بدهید.

-          از علائم و نشانه‌ها برای یادآوری مطالب استفاده کنید.

-          از قلم و کاغذ هنگام مطالعه برای تمرکز حواس استفاده کنید.

چگونه برای نیم سال دوم برنامه ریزی کنیم؟

 چرا نیم سال دوم آغازی مهم تر است ؟

به چهار دلیل :

۱ـ   کارنامه ی جدید دارید 

۲ـ  منطقی تر و واقع بین تر شده اید و بهتر تصمیم می گیرید

۳- انگیزه و تلاش تان بیشتر است 

۴ - دوران طلایی نوروز، یک ایستگاه جبرانی مهم است 

 این دلایل را بیشتر توضیح می دهم


 دلیل اول :کارنامه ی جدید دارید . شما هم اکنون کارنامه ای دارید  که تازه است و مربوط به همین سال تحصیلی است این کارنامه مربوط به درس ها و مباحث جدید امسال است . همه ی دانش آموزان و اولیا نیم سال دوم را با بررسی دقیق کارنامه ی نیم سال اول آغاز می کنند .درصورتی که در مهرماه،کارنامه تان قدیمی بود .فصل تابستان سه ماه فاصله ایجاد کرده  بود  وضمنا  مربوط به سال تحصیلی قبل بود . بسیاری از دانش آموزان و اولیا در مهرماه ، ضرورتی نمی دیدند که کارنامه ی پارسال را بررسی کنند .

 داشتن  کارنامه ، یک  ویژگی مهم برای آغاز نیم سال دوم است .

دلیل دوم : در نیم سال دوم می توانید  منطقی تر قضاوت کنید و تصمیم بگیرید . اطلاعات شما کامل تر شده است .در  فوتبال می گویند نیمه ی دوم نیمه ی مربیان است . در نیمه اول ، مربی بازی تیم خود و تیم مقابل را آنالیز کرده است و می تواند تصمیم های بهتری بگیرد . مزیت شما نسبت به مربی فوتبال این است که در آن جا دو مربی در برابر یک دیگر طراحی می کنند و می خواهند نقشه های طرف مقابل را خنثی کنند اما در این جا همه  به شما کمک می کنند، مادر و پدر ، معلمان و دوستان  همگی همراه شما هستند  .  هم اکنون با داشتن  برنامه ریزی و مقایسه ی نمره هایی که در مدرسه به دست آورده اید  می توانید درست تر و منطقی تر تصمیم بگیرید که در کدام درس ها باید بیشتر وقت بگذارید و در کدام درس ها باید روش های خود را تکمیل یا تصحیح کنید  .

ادامه مطلب...